Protecardin 75mg x 40cpr gastrorezistente

Indicatii: Protecardin este destinat administrării la adulţi. Protecardin conţine ca substanţă activă acidul acetilsalicilic. Acidul acetilsalicilic (Protecardin) aparţine unui grup de medicamente numite antiagregante plachetare. Protecardin acţionează prin prevenirea agregării (”lipirii“) unor celule ale sângelui numite trombocite (sau plachete sangvine) şi împiedică astfel formarea de cheaguri de sânge (trombi). Datorită acestui efect Protecardin este utilizat pentru: - prevenirea repetării infarctului miocardic şi a accidentului vascular cerebral (ischemic tranzitor şi infarct cerebral); - reducerea riscului de infarct miocardic la pacienţii cu angină pectorală(cunoscută sub denumirea de cardiopatie ischemică cronică dureroasă), sau cu factori de risc multipli, cum sunt: hipertensiune arterială, creştere ale valorii lipidelor din sânge (hipercolesterolemie), fumat, diabet zaharat şi istoric familial; - menţinerea circulaţiei sângelui la nivelul vaselor de sânge ale inimii după anumite intervenţii chirurgicale (chirurgie vasculară, angioplastie coronariană transluminală percutană, by-pass coronarian). Important: Protecardin nu este destinat tratamentului durerilor sau febrei; pentru acest scop se vor utiliza alte medicamente care conţin acid acetilsalicilic în doze adecvate (500 mg). Contraindicatii: Nu utilizaţi Protecardin: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la acidul acetilsalicilic, la alţi salicilaţi sau la oricare dintre celelalte componente ale Protecardin. Precautii: Înainte să utilizaţi Protecardin, adresaţi-vămedicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina şi alăptarea: Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistuluipentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Nu utilizaţi Protecardin dacă sunteţi gravidă în ultimul trimestru de sarcină. În primele două trimestre de sarcină luaţi Protecardin numai dacă medicul dumneavoastră vă recomandă acest lucru. În timpul alăptării luaţi Protecardin numai dacă medicul dumneavoastră vă recomandă acest lucru. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Protecardin nu vă influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna Protecardin exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Doze: Adulţi: pentru tratamentulde lungă durată, doza uzuală este de 1–2 comprimate gastrorezistente Protecardin 75 mg, o dată pe zi. În tratamentul de scurtă durată, la recomandarea medicului curant, în sindromul coronarian acut sau accident vascular cerebral ischemic poate fi adecvată administrarea de doze mai mari, de până la 300 mg acid acetilsalicilic. Ulterior, tratamentul va continua cu doza recomandată pentru tratamentul de lungă durată. Copii şi adolescenţi: Protecardin nu se administrează la copii şi adolescenţi. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acestmedicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

19.00 lei

Sinupret Acute x 20drj

Indicatii: Sinupret Acute este un medicament din plante, care se utilizează la adulţi pentru tratarea inflamaţiilor acute şi fără complicaţii ale sinusurilor paranazale, însoțite de simptome cum sunt secreții nazale, nas înfundat, durere de cap, durere sau senzație de presiune la nivelul feței. Contraindicații: Nu luaţi Sinupret acute drajeuri: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la substanţa activă sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Precautii: Înainte să utilizaţi Sinupret acute drajeuri, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Din motive de siguranţă, în timpul sarcinii trebuie evitată administrarea de Sinupret acute drajeuri. Nu se ştie dacă substanţele active din Sinupret acute drajeuri sunt excretate în lapte la om. Sinupret acute drajeuri nu trebuie utilizat în timpul alăptării. Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, dacă credeţi că sunteţi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Sinupret acute drajeuri poate avea o influenţă mică asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilajele în cazul pacienţilor care prezintă reacţii adverse cum sunt ameţelile. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Doza recomandată este: Adulţii trebuie să ia 1 drajeu de 3 ori pe zi (maxim 3 drajeuri pe zi). Nu există date suficiente privind doza recomandată la pacienţii cu afectarea funcţiilor rinichilor/ficatului. Utilizarea la copii şi adolescenţi: Nu se recomandă utilizarea acestui medicament de către copii şi adolescenţi cu vârsta sub 18 ani, deoarece nu se cunosc date suficiente în acest sens. Drajeul Sinupret acute trebuie înghiţit cu o cantitate suficientă de lichid (de exemplu, un pahar cu apă), de 3 ori pe zi (dimineaţa, la prânz şi seara); nu mestecați drajeurile. Dacă aveţi stomacul sensibil, Sinupret acute drajeuri trebuie luat, de preferat, după mese. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Compozitie: - Substanţa activă este extract uscat nativ (3-6:1) din rădăcină de genţiană (Gentiana lutea L.), flori de ciuboțica-cucului (Primula veris L.), iarbă de măcriş (Rumex crispus L.), flori de soc (Sambucus nigra L.), iarbă de verbină (Verbena officinalis L.) (1:3:3:3:3); Solventul I de extracţie: etanol 51 % (m/m). Fiecare drajeu conţine extract uscat nativ 160,00 mg. - Celelalte componente sunt: sucroză (zahăr); talc; carbonat de calciu (E 170); celuloză microcristalină; maltodextrină; celuloză pulbere; hipromeloză; dextrină; accacia, uscat prin pulverizare; dioxid de siliciu coloidal hidrofob; dioxid de siliciu anhidru hidrofob; dioxid de titan (E 171); glucoză lichidă; stearat de magneziu [vegetal]; acid stearic; pulbere de clorofilă 25% (conţine complexe cu cupru ale clorofilinelor E 141); lac de aluminiu indigo carmin (conţine indigo carmin (E 132) și hidroxid de aluminiu); ceară carnauba; riboflavină (E 101).

68.00 lei

Saprosan 100mg x 10 drj

Indicații: Saprosan este indicat pentru: Gastroenterocolită acută, diaree estivală, forme uşoare de dizenterie amoebiană, giardioză. Contraindicatii: Hipersensibilitate la clorchinaldol, alte hidroxichinoline halogente sau la oricare dintre excipienţii produsului. Precautii: Înainte să luați Saprosan, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcină, alăptarea şi fertilitatea: Deoarece nu există studii clinice care să demonstreze eventualele efecte toxice asupra fătului sau sugarului, nu se recomandă administrarea produsului în perioada sarcinii sau alăptării. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Nu există date care să demonstreze că produsul influenţează capacitateade a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Mod de administrare: Doze şi mod de administrare: Adulţi: doza recomandată este de 100 - 200 mg (1 - 2 drajeuri Saprosan), administrate oral, de 3 ori pe zi, nemestecate, la distanţă de mese. Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 7 - 10 zile în afecţiunile acute şi o lună în cele cronice. La nevoie, în afecţiunile cronice, tratamentul poate fi repetat după o pauză de 10 zile. Copii cu vârsta sub 6 ani: doza recomandată este de 10 mg/kg şi zi. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

35.00 lei