Parasinus x 20 cpr

Indicatii: Parasinus este indicat în: - profilaxia şi tratamentul inflamaţiei mucoasei nazale (rinită) de natură alergică şi vasomotorie şi pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, cefaleei, a ochilor înlăcrimați, durerilor musculare și durerilor la nivelul sinusurilor) și pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări: dureri de cap, dureri în gât, dureri de articulaţii sau de spate, dureri dentare, dureri în timpul ciclului menstrual, nevralgii, migrene. Paracetamolul este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare până la moderate şi ca antipiretic. Clorhidratul de pseudoefedrină reduce rinoreea şi congestia nazală. Clorfenamina potenţează efectele pseudoefedrinei şi induce o ameliorare a congestiei nazale, rinoreei şi strănutului datorită efectelor de diminuare a secreţiilor mucoase. Contraindicații: Nu utilizați Parasinus: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, pseudoefedrină, clorfenamină, fenacetină, la alte antihistaminice, alte antiinflamatoare (risc crescut de reacţii alergice) sau la oricare dintre celelalte componente ale Parasinus. Precautii: Înainte să utilizaţi Parasinus, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Nu se recomandă administrarea Parasinus în timpul sarcinii şi alăptării decât la sfatul medicului. Paracetamol Zentiva poate fi utilizat în timpul alăptării, în dozele terapeutice şi pentru o scurtă perioadă de timp, la recomandarea medicului. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Datorită proprietăţilor anticolinergice ale clorfenaminei care pot provoca somnolenţă, ameţeală, vedere înceţoşată, la unii pacienţi produsul poate afecta grav capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Pentru administrare orală. Trebuie să utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă recomandată pentru a vă ameliora simptomele. Comprimatele se vor administra cu o jumătate de oră înainte de mese; se recomandă ingestia comprimatelor cu o cantitate suficientă de lichid. Interval minim între administrări: 4 ore. A nu se depăşi doza recomandată sau frecvenţa de administrare. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

23.00 lei

Parasinus Penta x 12cpr

Indicatii: ParaSinus Penta este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând febră, dureri de cap, dureri musculare, dureri în gât, precum şi a simptomelor asociate inflamaţiei sinusurilor (nas înfundat, durere la nivelul sinusurilor şi rinoree). Conţine cinci substanţe active: paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura când aveţi febră; cafeină, cu un efect stimulant uşor; clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor; terpinhidrat, un expectorant care favorizează eliminarea secreţiilor provenite din căile respiratorii; vitamina C (acid ascorbic), care ajută la înlocuirea vitaminei C care se poate pierde în stadiile iniţiale de răceală şi gripă. Contraindicații: Nu utilizaţi ParaSinus Penta: - dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină, terpinhidrat, acid ascorbic (vitamina C) sau la oricare dintre celelalte componente ale ParaSinus Penta. - dacă sunteți gravidă. - nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani. Precautii: Înainte să utilizaţi ParaSinus Penta, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. ParaSinus Penta nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar. Se recomandă prudenţă în administrarea paracetamolului în perioada de alăptare. Evitaţi utilizarea acestui medicament pe perioada alăptării. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Acest medicament poate cauza ameţeală. Dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului cu acest medicament, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Pentru administrare orală. Luaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru a vă ameliora simptomele. Adulţi, vârstnici şi adolescenţi (copii cu vârsta peste 12 ani): doza uzuală este de 1-2 comprimate administrate la fiecare 4-6 ore, fără a se depăşi 8 comprimate în 24 de ore. Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore. Nu depăşiţi doza recomandată. Nu se continuă tratamentul mai mult de 7 zile, fără sfatul medicului. Copii cu vârsta sub 12 ani: ParaSinus Penta nu se administrează copiilor cu vârsta sub 12 ani. Dacă simptomele persistă consultaţi medicul. Dacă simptomele nu se ameliorează sau se agravează după 3 zile de tratament, situaţia clinică trebuie reevaluată. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Compozitie: - Substanţele active sunt paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină, terpinhidrat şi acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 mg şi acid ascorbic 38 mg. - Celelalte componente sunt amidon pregelatinizat, amidon de porumb, povidonă, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol galben amurg (E 110), acid stearic, talc.

26.00 lei

Paracetamol 125 mg (sugari) x 6 supozitoare

Indicatii: Paracetamol Atb, supozitoare sunt indicate pentru: Tratamentul simptomatic al stărilor febrile şi al durerilor uşoare şi moderate la copii. Contraindicații: Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţi. Precautii: Înainte să utilizaţi Paracetamol Atb 125mg supozitoare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea și fertilitatea: Paracetamol Atb este destinat utilizării la copii cu vârsta sub 12 ani dar în cazul în care o adolescentă sau o femeie de vârstă adultă utilizează acest medicament trebuie avute în vedere următoarele atenţionări: - la doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face numai după evaluarea beneficiului terapeutic matern în raport cu riscul potenţial la făt. - paracetamolul traversează placenta şi se excretă în laptele matern. Se consideră că în laptele matern se distribuie o cantitate nesemnificativă de paracetamol dar se recomandă ca în perioada de alăptare să se utilizeze doar dozele de paracetamol recomandate de către medic iar tratamentul să nu fie unul de lungă durată. Doze şi mod de administrare: Paracetamol Atb, supozitoare se administrează intrarectal. Supozitoarele trebuie administrate întregi. Nu se recomandă divizarea supozitoarelor înainte de utilizare. Având în vedere faptul că doza recomandată la copiii cu vârsta sub 6 luni este mai mică decât cantitatea de substanţă activă conţinută în Paracetamol Atb 125 mg supozitoare, trebuie utilizate forme farmaceutice adcvate acestei grupe de vârstă, cu concentraţii corespunzătoare. Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 luni (7-10 kg) Doza recomandată este de 125 mg paracetamol de 1 - 4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4 - 6 ore Doza maximă pe zi: 500 mg paracetamol Copii cu vârsta cuprinsă între 1 şi 3 ani (10-15 kg) Doza recomandată este de 250 mg paracetamol de 1 - 3 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4 - 8 ore Doza maximă pe zi: 750 mg paracetamol Copii cu vârsta cuprinsă între 3 şi 6 ani (15-22 kg) Doza recomandată este de 250 mg paracetamol de 1 - 4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4 - 8 ore Doza maximă pe zi: 1000 mg paracetamol Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 9 ani (22-30 kg) Doza recomandată este de 250-500 mg paracetamol de 3 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4 - 8 ore Doza maximă pe zi: 1500 mg paracetamol Copii cu vârsta cuprinsă între 9 şi 12 ani (30-40 kg) Doza recomandată este de 250-500 mg paracetamol de 4 ori pe zi. Intervalul între administrări: 4 - 8 ore Doza maximă pe zi: 2000 mg paracetamol Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Compozitie: Fiecare supozitor conţine paracetamol 125 mg.

13.00 lei

Procto Glyvenol x 10 supozitoare

Indicatii: Procto-Glyvenol este utilizat pentru tratamentul local al hemoroizilor externi şi interni. Hemoroizii sunt inflamaţii ale venelor din zona rectă sau anală care provoacă durere locală, usturime şi mâncărimi. Tribenozida acţionează local asupra cauzelor inflamaţiei de la nivelul vaselor mici de sânge. Lidocaina este un anestezic local care calmează rapid mâncărimea, usturimea şi durerea provocată de hemoroizi. Contraindicatii: Nu utilizaţi Procto-Glyvenol: -dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la tribenozidǎ, lidocainǎ sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Precautii: Înainte să utilizaţi Procto-Glyvenol, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea: Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu trebuie să utilizaţi Procto-Glyvenol în primele 3 luni de sarcină. Puteţi utiliza Procto-Glyvenol începând cu a 4-a lunǎ de sarcină sau atunci când alăptaţi, dar numai la recomandarea medicului; nu depăşiţi doza recomandată. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Procto-Glyvenol nu influenţează capacitatea de a conduce şi de a folosi utilaje. Mod de administrare: Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Când simptomele sunt acute: Utilizaţi un supozitor de 2 ori pe zi (o dată dimineaţa şi o dată seara). Când simptomele s-au remis: Utilizaţi un supozitor o dată pe zi. Nu depăşiţi doza recomandată. Cât timp trebuie să utilizaţi Procto-Glyvenol: Trebuie să utilizaţi Procto-Glyvenol până când simptomele se remit. Dacă simptomele persistă mai mult de o sǎptămână, trebuie să vǎ prezentaţi la medic. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

58.00 lei

Nalgesin 220mg x 20cpr film Krka

Tratamentul simptomatic pe termen scurt al durerii usoare pana la moderate la adulti si adolescenti cu varsta peste 16 de ani

23.00 lei

Panadol Rapid 500mg x 12cpr film

Indicatii: Panadol Rapid 500 mg a fost dezvoltat pentru a îmbunătăţi dizolvarea comprimatelor şi a oferi o absorbţie iniţială rapidă a paracetamolului, comparativ cu comprimatele obişnuite de paracetamol. Este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată. Panadol Rapid calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare - inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durerile în gât, febra şi durerea postvaccinală. Înlătură, de asemenea, disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra. Contraindicatii: Nu luaţi Panadol Rapid: - dacă sunteţi alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament. Precautii: Înainte să luaţi Panadol Rapid, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Sarcina, alăptarea şi fertilitatea: Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Puteţi lua ocazional acest medicament în timpul alăptării. Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor: Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Mod de administrare: Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Comprimatele filmate de Panadol Rapid se administrează pe cale orală. Adulţi (inclusiv vârstnici), adolescenţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Panadol Rapid (1000 mg paracetamol) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. Nu luaţi mai mult de 8 comprimate filmate în decurs de 24 de ore. Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani: Doza recomandată este de ½ - 1 comprimat filmat Panadol Rapid (250-500 mg paracetamol), la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Panadol Rapidnu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore și nu se vor depăşi 4 comprimate filmate în decurs de 24 de ore. Acest medicament nu este recomandat copiilor mai mici de 6 ani. Durata tratamentului: Dacă simptomele nu se ameliorează după 3 zile de tratament, trebuie să vă adresaţi medicului. Panadol Rapidnu se va administra mai mult de 3 zile consecutiv fără recomandarea medicului. Nu depăşiţi dozele recomandate. Utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă recomandată pentru a vă ameliora simptomele. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului dumneavoastră.

8.00 lei